۱۴ مطلب در خرداد ۱۳۹۹ ثبت شده است.

به معجزۀ نوشتن ایمان دارم، اگه قلم و نوشتن کشکی بود که خدا بهش قسم نمی خورد. امّا همین قلم هم مثل هر چیزِ دیگه ای می تونه خوب باشه یا بد!! خوشحال کننده باشه یا گزنده!! منصفانه باشه یا به دور از انصاف!! دوستانه باشه و یا خصمانه!! تا زمانی این قلم بصورت مجازی نبود شاید زیاد هم مشتری نداشت جز اهلش، امّا مدّت هاست که به واسطۀ پیشرفت تکنولوژی هر کسی رسانه ای شده برای خودش و قلم می زنه و حالشو می بره.
دیدنِ طبیعتی از پشت شیشه
این روزها عجیب حس و حالی دارم، با دیدن، شنیدن و لمسِ یک سری اتّفاقات و گپ و گفت ها همچنین وجود یک سری شرایط انگار همه چیز آماده ست تا منو به سمت پیشرفت شغلی سوق بده! بلطف خدا انسانِ حریصی نیستم امّا یه واقعیّت هست که آدمی تا وقتی جوون هست باید از خودش بیشتر کار بکشه تا بتونه وقتی پا به سن گذاشت با اعصاب آروم تری زندگی کنه و دغدغۀ خرج و مخارج نداشته باشه. از طرفی کلّی قرض و بدهی و وام هست که توی دوران جوونیم باید فکری به حالشون کنم.
نقل نوشتِ گفت و گو محور
این نقل نوشت، کاملا با هدف دریافت نظر از دوستان عزیز نوشته شده. درخواست دارم حداقل برای یک موردش هم که شده، نظرِ ارزشمندتون رو ثبت کنید. رنگ های قرمز برام خیلی خیلی اولویت دارن و بعد هم بقیه! از دوستان با سن و سال و دارای تجربۀ بیشتر توقع و درخواست دوچندان دارم :)
از اونجایی که معتقدم نظراتِ دریافتی این مطلب، بسیار ارزشمند هست به 2 نفر از عزیزان هدیه ای ناقابل تقدیم می شه. ایدۀ خودم هدیه کتاب در طاقچه هست و یا کد شارژ سیم کارت و یا ...؟
وقتی به یاد یک سری از رفتارهای پدر و یا مادرم میفتم، حسرتم رو با نفسی عمیق و هااااااایی از ته دل بُروز می دم که ای کاش عزیزانم منو بیشتر درک می کردن و روش درست تربیتی رو بلد بودن تا من انسان کم رو و خجالتی بار نیام و کلّی کاش های دیگه که به قول یاس "کاش رو کاشتن ولی سبز نشد" .
ثواب و کباب و شرمندگی
یه ضرب المثل هست که می گه اومدیم ثواب کنیم کباب شدیم، واقعا در عین کوتاه بودن خیلی درسته و قبولش دارم امّا از یه طرف دیگه هم می شه بهش نگاه کرد. از این طرف که اون بندۀ خدایی که کاری رو بهت سپرده و تو هم کباب شدی چه حس و حالی بهش دست می ده وقتی می بینه کباب شدی؟
مثلا فکر کن طرف بهت رو انداخته که با وسیله ت بری براش کاری انجام بدی بعد خدایی ناکرده وسط راه تصادف می کنی! تصادفی که شاید اگه اون فرد ازت کمک نمی خواست پیش نمیومد. یا ابزارت رو مثلا دریل رو دادی به یکی از اقوام که جای تلویزیونشون رو توی دیوار سوراخ کنه بعد برعکس همونجا دریل می سوزه و قوم عزیز هم سرافکنده می شه!
پیغام ثابت بعد از ارسال نظر

با استفاده از تکه کدی که در مطلب قرار داره می تونید به راحتی و با استفاده از قابلیت after در سی اس اس، متن مورد نظرتون رو در کادر پیغام نظرات درج کنید تا هر کاربر بعد از ارسال نظرش، اون رو ببینه. البته چون این کادر وقتی کاربر مهمان هم به وبلاگ وارد می شه نمایش داده می شه بهتره که متن رو یه جوری تنظیم کنید که با اون حالت هم بخونه.

بارها شده که خودم و یا دیگری از عبارتی برای ماست مال کردنِ عدم موفقیتمون استفاده می کنیم و به کمبودهایی اشاره می کنیم که اگه فلان محدودیت رو نداشتم حسابی می ترکوندم و موفق می شدم. مثلا خودِ من یکی از عباراتی که بارها تکرار می کنم می گم اگه لکنت نداشتم ال می شد و بل می شد. امّا گذشت و گذشت و یک سری تجربیات و مشاهداتی رو با دل و جونم درک کردم که متوجّه شدم این جمله جز یک بهانه چیز دیگری نیست. بهانه ای برای خاموش کردن عذاب وجدانم، برای سرکوب زمان هایی که به بطالت گذروندم امّا برای مهمترین هدفم نجنگیدم.
پیرو یکی از مطالب، از کاربر محترمی دیدگاهی بصورت خصوصی دریافت کردم که پرسیده بود همسرت در جریان هست که وبلاگ داری؟ و گفت اگه می دونه با جواب دادنِ شما به دیدگاه خانم ها مشکلی نداره؟
پاسخی به اون کاربر محترم دادم امّا واقعا این سوال منو به فکر فرو برد! سوالی که هر وبلاگ نویسِ علاقه مندی باید بهش فکر کنه. اگه عشق و علاقه ای به وبلاگ نویسی شکل بگیره قطعا مجرّدی و متاهّلی رو نمی شناسه! عطشِ نوشتن که بیاد سراغت هر جوری که شده سری به پنل مدیریت وبلاگت می زنی و در حد یکی دو پاراگراف هم که شده می نویسی و می ری پی زندگیت. امّا این وسط قطعا عزیزانی نظراتی رو برات می فرستن که لابلای اونها، حداقل یکی دوتا از اونها جنس مخالفت هستن.

توی عُمری که از خدا گرفتم به معنای واقعیِ کلمه به این واقعیت رسیدم که کیفیت هر چیزی رو عملِ فرد اثبات می کنه نه حرف هاش! وقتی کسی مطمئن باشه که کارش رو به درستی انجام داده و دنبال تشویق و این حرف ها هم نباشه چه نیازی داره به جارزدن ؟ قشنگ متوجّه شدم هرکسی که از قضا خودمم جزوش هستم وقتی یه کمبودی توی کارش احساس می کنه سعی می کنه با تعریف و تمجید کردنش، عیبش رو بپوشونه و یا خیال خودش رو راحت کنه و یه جورایی قضیه رو ماست مال کنه.

شکل و شمایل وبلاگ
جدای از بحث کیفیت مطالب، مسئله ی ظاهر وبلاگ هم خیلی اهمیّت داره. چقدر هستند عزیزانی که واقعا خوب می نویسن امّا ظاهر وبلاگشون چنگی به دل نمی زنه و حس خوبی به مخاطب منتقل نمی شه. یک سری از کارهایی که واقعا اهمیت دارن رو عرض می کنم خدمت دوستان عزیز، امیدوارم همه وبلاگ نویسا تا حدّی که می تونن اونها رو رعایت کنن تا محیط بلاگستان فارسی، قشنگ تر و موثرتر از قبل بشه:
خانواده فونت
دیگه باید قبول کرد دوره ی فونت های پیش فرضی مثل Tahoma,Arial,DroidNaskh تموم شده. بلطف طراحان خلاق فونت، الآن کلّی فونت های جذّاب تر داریم که واقعا محیط وبلاگ رو زیباتر می کنن. فونت های رایگانی که توسط آقای راستی کردار طراحی شدن الحق عالی هستن و با مراجعه به این صفحه می تونید اونها رو ببینید و بصورت زنده با هم مقایسه شون کنید.