شاید عنوان مطلب کمی عجیب بنظر برسه امّا اعتقاد دارم وبلاگ‌ هم یک سری اصول داره مخصوصا اگر اون وبلاگ، وبلاگ ارائه‌دهندۀ خدمات باشه. حالا فرقی هم نداره که چه خدماتی باشه‌ها. اشتراک عکس، فیلم، کد، ابزار، قالب و ... شاملش می‌شه. در واقع منظورم خدماتی هست که وجود اونها در گرو وجودِ فضای اختصاصیِ ارائه‌دهندۀ اونهاست. ساده‌ش کنم، چنین خدماتی عموما لینک دارن، لینکی که با آپلودشدن توسط وبلاگ‌نویس بوجود اومده پس قطعا افراد، دارن از اون لینک‌ها استفاده می‌کنن و عموما حاضر نمی‌شن به اینکه از هر ابزاری توی فضای خودشون پشتیبانی بگیرن.

یکی از وبلاگ‌نویسانِ متعهد و سخت‌گیر که زمانی توی بلاگ بیان بود و مدّتی هست به بلاگفا کوچ کرده، هروقت قرار بود از قالب‌های نقل‌بلاگ استفاده کنه چندین بار تاکید می‌کرد که آیا برای قالب و فایل‌هاش مشکلی پیش نمیاد؟ منم بهش می‌گفتم تا وقتی بلاگ بیان هست، هیچ مشکلی برای فایل‌ها بوجود نخواهد آمد. اصلا حقیقتش اون قبل‌ترها چندین بار تصمیم به حذف وبلاگ گرفتم امّا مهمترین مسئله‌ای که باعث شد از این کارم منصرف بشم این بود که مطمئن بودم یک سری افراد هستن که اگه وبلاگ من حذف بشه، براشون مشکلاتی بوجود میاد. البته قبل از این دیدگاه، شاید عزیزانی به تعداد انگشتان دست، از حذف وبلاگ آسیب دیدن.

از نظر من بدترین اتّفاقی که برای چنین وبلاگ‌هایی می‌تونه بیفته اینه که سفید بشن تا حداقل اون کسایی که از خدماتشون در حال بهره‌بردن هستن، دچار مشکل نشن. حالا کاری نداریم به اینکه افراد جدید بتونن از اون خدمات استفاده کنن. شاید بهتر باشه هرکسی قبل از ایجاد وبلاگ‌های خدماتی، برای خودش سوگندنامه‌ای بنویسه و واقعا بهش پایبند باشه. نهایتش اگه قرار هم هست چیزی حذف بشه از طرف ما نباشه و مثلا اگه سرویس بلاگ بیان در هم بترکه(البته خدا نکنه)، نقض سوگندی از طرف ما وجود نخواهد داشت.

کاری به اون دسته از عزیزانی که نوشته‌های باارزشی دارن و آدم هرچه اونها رو بخونه سیر نمی‌شه ندارم، امّا در مورد خودم می‌گم که هربار آمار وبلاگ رو مرور می‌کنم قشنگ متوجّه این می‌شم که بیشترین ورودی وبلاگ، از خدماتی بوده که ارائه شده و به واسطۀ کپی‌رایت، افراد به وبلاگ هدایت شدن و راستیتش عموم دلنوشته‌ها صرفا برای خودم هست و طرفدار خاصی هم نداره. پس منِ نوعی باید خودم رو در برابر این کلیک‌ها و ورودی‌ها مسئول بدونم!!

+ از فرصت استفاده کنم و این رو هم اضافه کنم که بخاطر غیرفعال‌شدن هاست، ابزار جست‌وجوی نقل‌بلاگ منحل شد و بخاطرش هم از دوستان عذرخواهی می‌کنم. اگرچه قدیمی‌ترها در جریانن وقتی این ابزار رو به اشتراک گذاشتم، قسمت جست‌وجوی بیان مشکل داشت امّا بعد از حل‌شدنِ این مشکل، چندان نیازی هم به ابزار نقل‌بلاگ احساس نمی‌شه.