کاخ طلا

کاخ طلا

۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۳
امروز دیدم عزیزی، حرم امام رضا رو کاخ طلا خطاب کرده بود و گلایه داشت که چرا دست فروشانی با خاری و خفت کنار کاخ طلا وجود دارن. من که برداشت بدی از این واژه نکردم. امّا خب دوست دارم در حدی که سوادم قد می ده یکم در این مورد صحبت کنم.
این کاخ طلا از توی عکس هم که بهش نگاه می کنی آرامش بهت می ده، چه برسه به این که بخوای بری داخلش. سر این که چرا انقدر پول خرج نذری، حرم ائمه، حتی سوریه و عراق می شه حرف های منفی بسیار هست امّا ای کاش یکم منطقی تر به این قضایا نگاه می کردیم. شک ندارم همون کسی که کنار حرم امام رضا دست فروشی می کنه همون اوّل صبح رزقش رو از امام رضا طلب می کنه و در کنار اون حضرت حس خوبی هم داره، حس تکیه گاهِ محکم داشتن.
من فقط این رو می دونم که در هر فرهنگ و کشوری برای افرادِ محبوبشون احترام قائلن و قبر اونها رو متفاوت از بقیه طراحی می کنن، شما فکر کن دیگه معصومین چقدر بزرگن و چه لیاقتِ بالایی دارن.. قطعا تک تکِ قطعه های طلا توسط همین مردم گرفتار و رنج دیده داخل ضریح ریخته شده که بخشیش رو به ظاهر اونجا اختصاص دادن. اون سلبریتی که دغدغه ش گرون شدن دلار و تحریم هایی هست که به منفعت بچش توی آمریکا آسیب می زنه فکر می کنه، اون دکترهایی که سال هاست فرار مالیاتی می کنن و میلیاردها تومن به جیب می زنن امام رضایی نیستن، اون قاچاقچی های گردن کلفتی که به اندازه بودجه نظامیِ یک سال کشور قاچاق می کنن یک سلام هم به امام رضا نمی دن!
برعکس همین مستضعفینی که شرافت دارن و با هر بار تشرف به حرم با مبلغی که حتی بعد از ریختن توی ضریح دستشون تنگ هم می شه اونجا رو طلایی کردن. الان شما تحقیقی کن ببین چند نفر به واسطه وجود پر برکت امام رضا دارن نون می خورن، از خادمان گرفته تا کارخونه ها و شرکت هایی که سرمایه ش از حرم امام رضا هست و بس!! (از مغازه داران و هتل داران و راننده ها و غذاخوری ها که رزقشون از طریق زائرین تامین می شه هم می گذریم)
نقد داریم، خوب هم نقد داریم اما از وزارت رفاهی که با بودجه ی 431 هزار میلیاردی هیچ گلی به سر ما نزده، از وزارت راه و شهرسازی که وزیرش می گه افتخارم اینه که یه دونه خونه هم نساختم، از رئیس دولتی که با وعده های پوچش سر میلیون ها ایرانی ها کلاه گذاشت. مسئولانی که به هیچ یک از نیازهای یک جوانِ ایرانی فکری نمی کنن از نیازهای شغلی گرفته تا ازدواج و جنسی.
مرتبط :
http://www.x-shobhe.com/shobhe/2977.html
۴ ۳
لیست نظرات
این قضیه گنبد طلایی کاملا درسته...اما درست کردن نهج البلاغه یا حتی قرآن از جنس طلا واقعا کار درستی نیست...اصلا همیشه عده ای مسلمون که تعریف درستی از دین و اسلام ندارن وجهه بقیه مسلمونها رو خراب میکنن!!!
جایی شنیدم که نقدی جدی بر قرآن و نهج البلاغه ی طلایی داشت.
دلیلش رو خیلی توضیح نداد و من هم درست توجیه نشدم!
کاش به همون عزیز اینارو میگفتی که بدونه
امیدوارم همینطور که میگی این گنبد و بارگاه فقط از پول نذری ساخته شده باشه نه "بیت المال"
قسمت بشه می خونه :)
ما طبق شنیده ها صحبت می کنیم، هر چیزی غیر از این باشه گردن خودشون! ولی بنظرم دست هایی هم توی کار هست که شبهه افکنی کنن.
امام علی (ع) نون شب شون رو به نیازمندا میدادند واقعا توضیح لازمه که اون نهج البلاغه واسه کی یا چی تهیه شده؟؟؟که چی بشه؟؟؟داخل موزه یا...(نمیدونم واقعا کجا نگه داری میشه این گنج(؟) ) نگه داری بشه؟؟؟تزئینی؟؟
میتونستند با اون مقدار پول به نیازمندا کمک کنن والله که اجرش بیشتر بود!!!
متاسفم واسه این وضع داغون...کاری هم از دست ما برنمیاد البته!!!خونمون رو کثیف نکنیم بهتره...ولی من عجیییییییب حرص میخورم!!!
موفق باشید:)
حرفتون متینه و تشکر از شما که وقت گذاشتید :)
شما هم تلاش کن حرص نخوری، خدا بزرگه *-*
شما هم موفق باشید :)
به شددت با ریحون موافقم
کاش به جای کارای بیهوده که هیچ نتیجه ای هم نداره به نیازمندا کمک بشه
آقا محمد شهر ما کوچیکه و اکثرا سطح مالی متوسطی دارن و فقیر خیلی کم پیدا میشه که اونا هم شناخته شدن و به کمک کمیته و فامیل و همسایه روزگار میگذرونن
اما این روزها خودم شاهد بچه هایی ام که سر چهار راه ها بیسکوییت و فال میفروشن یا خانومایی که صورتشونو پوشوندن و دنبال پلاستیک یا کارتون از تو سطل آشغالا هستن که جمع کنن و بفروشن بلکه شکمشونو سیر کنن
من خودم خیلی ناراحت میشم کاش به جای اینهمه پول خرج کردن برای جیب آخوندا یا اون بالا دستیا ، به این نیازمندا کمک بشه
آقا محمد ، داماد رئیس جمهورمون همشهری ماست (اهر) ، واسه انتخابات شرکت کرد بهش صلاحیت ندادن میدونین چرا؟ چون کلی اختلاس کرده ، حالا سیاسی صحبت نکنیم ولی به جای بزرگ کردن اینجور آدما به تنگ دستا کمک بشه هم وضع کشور خوب میشه هم اون عده شبا با شکم سیر میخوابن

ببینید فاطمه خانم حرف ما هم همینه، می گیم به جای کارای بیهوده، کمک به نیازمندان بشه امّا اینجا تعریف هرکس از کار بیهوده متفاوت هست. امّا نباید با کمی تفکر دقیقا بفهمیم چه کارهایی بیهوده هست؟

بله متاسفانه به خاطر سخت تر شدن شرایط اقتصادی، به شهر شما هم سرایت کرده امّا علت های اصلیش رو باید پیدا کرد.

بنده با این دید که می گن پول صرف آخوندا می شه مخالفم، نه خودم آخوندم نه پدرم، نه برادرم و نه هفت جد آبادم امّا این رو درک کردم که دشمن خیلی از بیچارگیش از پامنبری های مساجد هست، پس سال هاست قصد تخریب روحانیت دارن. منکرش هم نمی شم آخوند بدصفت هم زیاد داریم ولی ما باید منصف باشیم و تر و خشک رو با هم نسوزونیم. دشمن توان رسانه ای خیلی خیلی بالایی داره و ازش در جهت تخریب روحانیت استفاده می کنه.

آخ که هر چی می کشیم از رئیس جمهور و دار و دستش هست.
۱-مطرح کردنِ این موضوع که ((نگاه کردن به این کاخ طلایی چقدر آرامش میده)) هیچ سنخیتی با جواب به این نقد نداره.همونجور که این کاخ به شما و میلیون ها آدم آرامش میده،برای میلیون ها آدم دیگه هیچ اهمیتی نداره.پس این احساس شخصی شماست و ربطی به موضوع نداره
۲-کاخ ساختن از قدیم الایام برای شاه ساکن در اون کاخ یک نوع سمبل برای میزان قدرتشون بوده.هر چقدر طلا و سنگ های قیمتی بیشتر به کار برده شه شاه ثروتمند تر و با اقتدار تر هست.حالا اینکه این اقتدار و ثروت به مردم عادی هم منفعتی برسونه یا نه هیچ اهمیتی نداره.وقتی یک هیئت حکومتی و تجاری خارجی هم وارد اون کاخ میشده از جمله مواردی که به شدت مورد توجهشون بوده و تو روند مذاکرات تاثیر داشته دقیقا همین کاخ و ززق و برقش بوده. مکتب و ایدئولوژی ای که با مصرف گرایی،سرمایه داری و تجمل گرایی و سیستم سلطنتی جنگ و ستیز داره قطعا نمیتونه برای یکی از بزرگ ترین آدم های ترویج دهنده ی اون مکتب کاخ طلا که نشانه ی بارز تجمل گرایی و حکومت های سلطنتی هست بسازه.این یک تضاد بدیهی و صد البته احمقانه هست.
۳-این که اون دستفروش رزقش رو از امام رضا طلب میکنه یا نه هم باز ربطی به این نقد نداره
۴-مطرح کردن این موضوع هم که خود همون افرادِ با وضع مالی پایین پول این تجمل گرایی ها رو میپردازن یک نوع گل به خودی خیلی مضحک هست!اون افراد به هر دلیلی احساساتی نسبت به شخصِ محترم دارن.اگر حاضر به پرداخت پول برای این نوع تجمل گرایی ها هستند در واقع از ابتدایی ترینِ اصولی رو که همون فرد محترم داشته رو هم آگاهی ندارند.البته قطعا نمیشه از افرادی که باعث ایجاد این تصمیم توسط مردم عادی هم میشن غافل شد.
۵-اگر مردم فرهنگ های دیگه هم پولی صرف این کار کنند قطعا تجمل گرایی کردند.این مورد اصلا از این تحمل گرایی حاکم در حرم امام رضا چیزی کم نمیکنه.اینکه چرا مطرح کردینش رو هم نمیدونم.متفاوت طراحی کرد قبر افراد مورد احترام جامعه هم فرسنگ ها فاصله با کاخ طلایی ساختنه.
۶-مطرح کردن موضوعاتی قابل نقد جدی مثل فرار مالیاتی پزشکان،سلبریتی ها،قاچاقچیها،وعده های پوچ دولتی هم هیچ ربطی به این نقد نداره و صرفا بیان یک سری واقعیات پاره پاره برای پرت کردن حواسِ مخاطب از موضوع اصلی هست.
در کل به نظر من مطلب شما شامل یک سری احساسات شخصی،مسائل بی ربطِ با موضوعِ نقد،واقعیت های پاره پاره ولی بی ربط با موضوع نقد هست و حرف دیگه ای واسه گفتن نداره.
موفق باشید.

سلام عزیزِ مذکور :)

1 - دیدی وقتی یه نفر رو دوست داری بعد کسی نقدش می کنه یا دعواش می کنه، دلخور می شی و می گی چرا همچین فکری نسبت بهش کردی؟ اصلا تو قیافش رو ببین. بهش میاد اهل این حرفا باشه؟ این جمله هم از اون نگاه هایی بود که حقیر داشتم به این موضوع که یک نگاهِ این حرم پر از آرامش هست. این آرامش باشه برای من و میلیون ها آدم، آرامش های دیگه هم باشه برای شما و میلیون ها آدم دیگه.

2 - من خودم هنوز به جوابی که کامل متقاعدم کنه که این کار صحیح هست و یا برعکس این کار اشتباه هست نرسیدم ولی این رو می دونم که هرچیزی با توجه به قیمتش، سطح توقعی ازش هست. قطعا خرج بالایی شده امّا جدای از نگاه دینی، فقط کافیه که یکم اقتصادی بهش نگاه بشه. طرف میلیاردها تومن خرج یک پاساژ می کنه امّا چقدر می تونه کسب درآمد داشته باشه و مردم رو به سمت خودش جذب کنه، قطعا به گرد زائرینِ امام رضا نمی رسن. وقتی شما به یه پاساژ لوکس می ری، از معماریش لذت نمی بری؟ چرا صرفا این لذت باید توی مسائل متفرقه باشه و به مسائل مذهبی که می رسه بهش انتقاد بشه اون هم با توجه به نتایج مثبتی که داره.

3 - کاش اون دست فروش می بود و ازش می پرسیدیم که ربط داره یا نه!

4 - از نگاهِ غرب و مادی گرایانه بله گل به خودی هست، امّا برای کسانی که مختصر ارادتی نسبت به اهل بیت دارن پول که چیزی نیست، جونشون رو می دن و افتخار می کنن. این نظر شماست!

5 - وقتی پولی خرج بشه امّا از اون طرف از هر شاخه ای به نفع خیلی از مردم بشه، چرا خرج نشه؟ یه مشهد هست و یه امام رضا و مردمی که دارن از طریق زائرین نون می خورن.

6 - اتفاقا ربط داره عزیز، شما یه خونه رو در نظر بگیر که همسرت داره بهت می گه این پنجرش چرا دوجداره نیست، و کلی نقد و گلایه که چرا درستش نمی کنی!! شما می گی عزیزم تو در حیاط رو ببین، فقط چهارچوب داره و از در خبری نیست. حاضری دزد بیاد خونه ولی پنجره دوجداره داشته باشی؟ حالا ما هم می گیم انقدر مسائل مهم تر هست که اول باید به اونها پرداخته بشه، چرا خیلی ها گیر می دن که باید پنجره دوجداره بشه؟ چون می خوان حواسمون به پنجره باشه و خودشون کار خودشون رو بکنن. تا وقتی حواس ما هم به مسائل حاشیه ای که برامون می سازن باشع و ما هم رگ گردنمون باد کنه و نیاز اصلی رو فراموش کنیم همین آدم های دست فروش هم وجود خواهند داشت. توی روانشاسی موفقیت تا بوده بحث اولویت بندی اهداف مطرح بوده.

در کل بنظر من دیدگاه شما هم دارای یک نگاه دنیابینانه، سرگرم شدن به مسائل حاشیه ای و فراموشی مطالبات اصلی بود.

شما هم موفق باشید :)

سلام سلام
جابه‌جا ک نعبد و جابه‌جا ک نستعین
باید اکرام کرد مراکز دینی رو عرفی و شرعی و باید توجه کرد به فقرا و مستمندان
نه از بزرگداشت اولی کسر شود برای رسیدگی به دومی
نه از توجه به نیازمند کم شود برای تجلی اولی
.
الان این بحث شد شبیه انتقادی که بعضی به حج و هزینه های بالایش دارند و به شدت معتقدند اسراف است و می شود با همین هزینه نیازمندان را بی نیاز کرد!
ماندم فقط چرا هزینه حاجی اضافه و زاید است و به چشم می آید ولی هزینه سفرهای خارجی دیگر! مساله ای ندارد و کاملا مباح است.برای خرج های دیگری براحتی می شنویم درآمد داشتند مختارند هرجور دلشان می خواهد خرج کند (حتی بدون پرداخت خمس و زکات و مالیاتش) ولی حج، پول هدر دادن است و ...
این رشته سر دراز دارد
.
برقرار بمانید و راضی
سلام سلام :)
بله کاملا درست می فرمایید.(چندبار خوندم تا درکش کردم، یکم سخت بود)

آره متاسفانه، زور رسانه دست دشمن هست و داره می تازونه، خیلی از ما مردم هم فریب می خوریم.

سلامت باشید :) خوشحال شدم از دیدگاهتون :)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
نقل بلاگ
سلام خوش آمدید
محمّد هستم، استان فارس
مطالب نقل بلاگ، از هر موضوعی می تونه باشه. تلاشمو می کنم که هرکس وقت بذاره و مطالب رو بخونه، حداقل یه چیزی رو به دست آورده باشه، امّا حق بدید که بعضی وقتا نتونم به این هدف برسم چون دنیای من و شما با هم متفاوت هست بعلاوه این که گاهی اوقات چرندیات هم می طلبه :)
تبادل در نقل بلاگ معنایی نداره، همه چیزو دل مشخص می کنه.
آرزوی موفقیت برای شما :)
موضوعات
پیوندها
آخرین مطالب
بایگانی
دیدگاه های اخیر