دقت کردید قانون ها چطور به وجود میان؟ مثلا چرا فروش مشروبات الکلی توی کشور ممنوع هست ولی خیلی از کشورهای دیگه به راحتی لوکس ترین مغازه ها رو مخصوصِ این کار دارن؟ بالاخره هر کشور دارای یک سری رسم و رسومات و فرهنگ ها و دیدگاه هایی هست که هر قانونی بخواد وضع بشه، با اون معیارهای اصلی هم سنجیده می شه و اگر مغایرتی نداشت، اون قانون وضع می شه. بعضی چیزها هم که اصلا فرهنگ و آداب نمی خواد، فقط کافیه که فطرت انسانی رو ملاک قرار بدیم، مثلا دزدی کار بدی هست و مسبب اون در هر فرهنگ و کشوری خلافکار محسوب می شه.

مقدمه ای گفته شد امّا مقیاس رو بیاریم پایین تر، پایین در حدِ یک انسان که برای خودش و بعضا برای دور و بری هاش قانون هایی رو وضع می کنه. خیلی از قوانین می تونن مسخره باشن مثلا من بیام بگم تک تکِ دنبال کننده های من وظیفه دارن در هر مطلب من دیدگاهی رو ارسال کنن؛ خیلی از قوانین هم منطقی هستن مثلا من بگم اگه کسی لینک طراح قالب های رایگان نقل بلاگ رو حذف کنه، مورد پیگرد قانونی قرار می گیره و کارش هم شرعا حرام هست؛ -بالاخره منطقی هست چون براش وقت گذاشته شده- باز یه حالت دیگه هم هست و اون دیگه ضروری هست مثلا قالبی رو برای فروش بذارم و اجازه ندم کسی اون رو به رایگان اشتراک بگذاره. قرار هم نیست قانون های اجباری هم توسط همه افراد رعایت بشه قطعا هستند کسانی که حقوق دیگران براشون هیچ اهمیتی نداره!!

من با مورد دوم کار دارم یعنی منطقی اما قابل گذشت!

چی شد که انگیزه ی ایجاد این مطلب در حقیر ایجاد شد؟ به واسطه شغلی که دارم در شهرهای مختلف شعبه های پوشاک داریم. یکی از بندهایی که در قرارداد انبار و شعب نوشته شده اینه که شعبه حق نداره بجز ما از جای دیگری خرید کنه و اگه مشاهده شد انبار می تونه قرارداد رو لغو کنه! آقا کلاغه به گوش ما رسوند که بعضی از شعب از چندجا خرید می کنن، حتی توسط مدیریت به اونها هم تذکر داده شد ولی در ظاهر حرف گوش کردن اما باز کار خودشون رو ادامه دادن. مدیریت انبار هم بعضا دربارشون صحبت کردم انسان های بسیار شریفی هستن و دوست ندارن نون کسی بریده بشه! پیشنهادی دادم گفتم سیّد این شعب که بالاخره از جای دیگری خرید می کنن، اکثرشون هم که زن و بچه دارن و عیالوار هستن اگه می شه این بند رو از قرارداد حذف کنید که خدایی نکرده نونِ مشکل داری وارد زندگیشون نشه. اونها که رعایت نمی کنن، ولی ما که می تونیم حداقل زمینه ی ایجاد کار اشتباهی رو از اونها بگیریم. یه جورایی بهم فهموند که دیگه برامون اهمیت نداره و ادامش هم نداد.

خب چقدر از این قوانینی که هر شخص برای خودش و اطرافیانش ایجاد می کنه، واقعا به جا هست؟ چه قدرش عملی می شه؟ از چقدرش می شه با بزرگواری صرف نظر کرد ؟

از این به بعد می خوام تمام سعیم رو بکنم که تا جایی که مقدور هست، از این قانون های منطقی بگذرم. در مورد قانون های مسخره که دیگه فکرش هم نکنم! این نگاه می تونه خیلی گسترده باشه از نگاه رفتاری، دینی، اخلاقی، دوستی و امثالهم. شما وقتی برای خودت قانونی وضع کنی و کسانی رو ببینی که از اون تخطی می کنن ناخودآگاه داری زمینه ی اعصاب خوردی رو برای خودت به وجود میاری. مثلا از طرف دلخور می شی و می گی مگه من نگفتم فلان کار رو نکن؟ مگه من ننوشتم لینک طراح قالب رو پاک نکن؟ ناخودآگاه منیّت هم پاک می شه و شرایطی به وجود میاد که دیگه خودمون رو خیلی دست بالا هم نمی گیریم.

سرِ این که چه قانونی می تونه منطقی هم باشه حرف بسیار هستا!! مثلا دخترخانم می گه بدن برای خودم هست، دوست دارم هر طوری که می خوام توی خیابون بگردم. این جای تفکر و تحقیق داره که آیا این نگاه اصلا منطقی هست؟ اگه تفکر بشه و به جواب صحیح و منطقی رسیده بشه این قانون تغییر خواهد کرد چرا؟ چون دختر می دونه وقتی با پوشش نامناسب بره بیرون زمینه گناه و اشتباه برای خیلی ها بوجود آورده. پس اگه بزرگواری به خرج بده و با پوشش مناسبی بره بیرون، زمینه ی گناهِ خیلی ها رو از بین می بره.

یکم فکر کنیم ببینیم چقدر از قوانین های خودساخته ی ما زمینه ی بوجود اومدن گناه و یا کار اشتباهی رو به وجود میاره! درسته خیلی هاش حق با ما هست ولی می شه گذشت. می شه گذشت وقتی نگاهِ ما تغییر کنه!

۵ ۱
لیست نظرات
در درستی حرفات شکی نیس اما ی سری از قوانین خاص بستگی به رفتار جامعت داره به عنوان مثال ک شباهت هم ب واقعیت داره ب نظر تو توی جامعه ای ک اسم ربا رو وام شرعی گذاشته باشن یا مسئولای اون کشور و رسانه هاش جز دروغ چیزی نگن اقتصادت بطور فجیع در حال فروپاشی باشه حق و حقوق یک انسان رو گرفته باشن اون شخص واقعا نمیتونه ب چیز دیگه ای فکر کنه کسی ک متاهله نمیتونه خرج و زندگیش در بیاره به نظرت به این چیزا میتونه فکر کنه؟
ی چیزایی واقعا ب جامعه بستگی داره اون شخصی ک میره از جاهای دیگه هم سفارش میگیره مجبوره یکم از این جهت فکر کنیم ک نمیتونه خرج خودشو زندگیو در بیاره
اما در مورد وبلاگ الان من ی قانونی برات میزارم اگه لینک منو همه تو همه ی بخشای وبت معرفی نکنی دنبالت نمیکنم همینه ک هست دوس نداری از ایران برو 🤣🤣🤣
حرفت متینه عزیز، این مشکلات هست متاسفانه ولی آدمی باید شریف زندگی کنه. البته گفتنش آسونه ها مثلا وقتی طرف پول نداشته باشه که نون زن و بچش رو بده شاید دست به هر کاری بزنه و کاری به درست و غلط بودنش هم نداشته باشه!
پاراگراف اول و دومت جای صحبت زیاد داره اما ساعت ها بحث هم دردی رو دوا نمی کنه پس می گذرم ازش و امیدوارم طعم اسلام واقعی رو بچشیم.
هدف مطلب اتفاقات کوچیکی هست که توی زندگی فردی میفته و چندان ربطی هم به جامعه و شرایطش نداره.
پس کاسه کوزه هام رو جمع کنم و آماده رفتن بشم :)
مرحبا :)
کدوم مربا؟ :|
ممنون از نگاهت :)
سلام
احسنت:) کاملا منظقی و درست
سلام
ممنون از نگاهت :)
سلام. واقعا فکر میکنید قوانین اینجوری به وجود میان؟
پس باید یا اخلاق رو نسبی بدونیم که قوانین تابع اون میشن نسبی
و یا اینکه خرد بشری رو برای جعل قوانین کافی بدونیم.
بعد جالب اینجاست که شما تو این مطلب قوانینی رو که جاعل اونا خداست، قاطی بقیه قوانین می‌کنید.
اینطوری نمیشه قضاوت کرد‌. از ابتدا باید دسته بندی کنید.
سلام :)
حقیقتش آره، بالاخره تا وقتی حکومت واحدی شکل نگیره مگه هر کشوری متناسب با فرهنگ و احکام خودش قوانین وضع نمی کنه؟
البته هدف مطلب، قوانین خودساخته ی هر انسان برای خودش بود که فکر می کنم سه حالت بیشتر نداره و ذکر شد. شاید مثال های قابل درک و درستی نبود که شما به بزرگی خودتون ببخشید.
منظورتون از قوانینی که جاعل اونا خداست رو متوجه نشدم :|

* حقیر به هیچ وجه ادعایی ندارم که مطالب نقل بلاگ کاملا درست و مستند باشه. صرفا برداشت های شخصیِ بنده هست که در این مطلب بعنوان درسنامه زندگی یاد می شه. قطعا نیاز به چکش کاری خیلی دارن ولی در حدی که بتونم مفهوم رو به مخاطب می رسونم. توی این مطلب هم تمام تلاشم رو کردم که بفهمونم از یه چیزایی می شه گذشت. اشکالاتش رو به بزرگی خودتون ببخشید :)
تشکر از نگاه شما :)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
نقل بلاگ
سلام خوش آمدید
محمّد هستم، استان فارس
مطالب نقل بلاگ، از هر موضوعی می تونه باشه. تلاشمو می کنم که هرکس وقت بذاره و مطالب رو بخونه، حداقل یه چیزی رو به دست آورده باشه، امّا حق بدید که بعضی وقتا نتونم به این هدف برسم چون دنیای من و شما با هم متفاوت هست بعلاوه این که گاهی اوقات چرندیات هم می طلبه :)
تبادل در نقل بلاگ معنایی نداره، همه چیزو دل مشخص می کنه.
آرزوی موفقیت برای شما :)
موضوعات
پیوندها
آخرین مطالب
بایگانی
دیدگاه های اخیر